Во соработка со здружението на глуви од Градско, на задоволство на сите, се одржа турнир во кошарка и пинг понг со учесници од цела Македонија. Денешниот настан е уште една потврда дека во општина Градско живееме заедно, едни со други,...
Општина Градско ја информира јавноста дека на ден 20.06.2022 год. (понеделник), ќе врши превентивна терестична дезинсекција во 20.00 часот. Се известуваат пчеларите за време на прскањето и до 3 до 4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради...
Конститутивна седница и Записник од ЛСМ
Почитувани, Денес е голем ден – празник на кирилското писмо, празник на пишаното наследство на македонскиот народ и целиот сесловенски свет, ден посветен на светите браќа Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на делата што ги оставија на сите...
Како дел од програмата Еразмус+, деновиве во Градско се спроведува четвртата, но и последна мобилност на проектот „Магичната моќ на игрите”. Традиционално беа пречекани гостите од Турција, Романија и Бугарија, партнери во истоимениот проект. Присутните гости од овие земји...
Оваа работна недела, Градоначалникот на општина Градско, Г.Киро Нацков, е во посета на општина Хартберг, регион Штаерска во Република Австрија, со што оствари средба со Градоначалникот Г.Маркус Марчич. Целта на оваа работна посета е можноста за понатамошна соработка на општина...
Општина Градско после ја возообнови традицијата за одржување на културната манифестација "Фолклоријада - Градско 2022". Продолжуваме да ги негуваме нашите традиционални вредности. Изразуваме голема благодарност до гостите со учеството на манифестацијата како и на домаќините КУД "Стоби" од Градско. ...
Јазикот е најсилното оружје на еден народ, неговиот генетски код, идентификациски знак, врежан во колективната меморија. Денес е денот кога го славиме во име на нашите предци и нашите наследници. Само јазикот ја пренесува и ја одржува нашата култура...
На сите верници од исламската вероисповед им го честитам најголемиот празник Рамазан Бајрам! Само единствени и сплотени можеме да постигнеме душевен мир, семејна среќа и општествен напредок. Силата на волјата, на подададената рака, на саможртвата и милоста не води кон меѓусебна верба...
Одржана промоцијата на новоиздаденото издание "Македонци - милениумски сведоштва за идентитетското име" (документи и анализи) на д-р Бранислав Светозаревиќ Покорни. Настанот се одржи во Домот на културата "Крсте Петков Мисирков" во Градско на 29.04.2022 год. (петок) во 18 часот....

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,347FansLike

ИНФОРМАЦИИ