Се известуваат жителите на општина Градско дека на 22, 23 и 26.07.2021 год., Здравствен дом Велес ќе изврши теренска вакцинација за Covid - 19 со "Синовак" во општина Градско. Секој кој сака може да се вакцинира без закажан термин, а...
Почитувани, Ни претставува посебно задоволство, на денот кога се чествува споменот на Светиот Апостол Павле, да Ве поканиме на ОСВЕТУВАЊЕТО НА ПОСТАВУВАЊЕТО НА КАМЕН-ТЕМЕЛНИК НА НОВИОТ ПРАВОСЛАВЕН ХРАМ СВ.АПОСТОЛ ПАВЛЕ во Градско. Црквата ќе се гради со взаемна соработка на општина...
Со благослов од Митрополитот Повардарски, г.Агатангел, во Градско започнаа градежните работи за изградбата на црквата „Св.Апостол Павле“. „Драги браќа и сестри, со огромна духовна радост би сакале да Ве известиме дека во Градско на ден 13.07.2021 година (Вторник) во 11...
Чекор по чекор ја подобруваме локалната патна инфраструктура и на нашите жители им обезбедуваме подобар квалитет на живот. Започнаа градежните работи за изградба на улица бр.3 – село Виничани (пристапен пат за населба Лаките), со вкупна должина од 571,5 метри,...
Следниот период општина Градско ќе започне постапка за замена на уличните светилки, со ново улично осветлување со ЛЕД светла кои се енергетски ефикасни, подолготрајни и погодни за зачувување на животната средина. Еден од позначајните моменти е што покрај замената...
Општина Градско и ЈКП "Клепа" Градско, реализираа активности за еколошката акција со чистење на неколку локации на диви депонии во Градско (мотел, бензиска пумпа и воен магацин), по повод 5 Јуни - Светкиот ден на животната средина. ...
Општина Градско и оваа година доби средства преку Програмата за Енергетска ефикасност - За намалување на аерозагадувањето за 2021 година од Владата на Р.С.Македонија во висина од 1.562.792,00 денари за замена на надворешни и внатрешни прозорци и врати за...
Почитувани, Ви го честитам големиот христијански празник 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј и Денот на просветните работници. Солунските браќа им подарија светлина на словенските народи, им ги отворија тајните на книгите, им помогнаа да го...
На сите граѓани од исламската вероисповед им упатувам честитки за најголемиот муслимански празник Рамазан Бајрам. На овој празник на простувањето и солидарноста му претходеше дисциплината на духот и телото, прочистувањето на срцето и душата за да се дојде до највозвишените...
Денес во посета на општина Градско беше Г-дин Такахаши Сатору со неговата сопруга, претставник од Јапонската амбасада. Направивме примопредавање на специјализираното возило - трактор со додатна механизација во вредност од 40.178 евра, донација од јапонскиот народ преку GGP Грант програмата...

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,347FansLike

ИНФОРМАЦИИ