Home Активности

Активности

Почитувани, Денес е голем ден – празник на кирилското писмо, празник на пишаното наследство на македонскиот народ и целиот сесловенски свет, ден посветен на светите браќа Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на делата што ги оставија на сите...
Како дел од програмата Еразмус+, деновиве во Градско се спроведува четвртата, но и последна мобилност на проектот „Магичната моќ на игрите”. Традиционално беа пречекани гостите од Турција, Романија и Бугарија, партнери во истоимениот проект. Присутните гости од овие земји...
Оваа работна недела, Градоначалникот на општина Градско, Г.Киро Нацков, е во посета на општина Хартберг, регион Штаерска во Република Австрија, со што оствари средба со Градоначалникот Г.Маркус Марчич. Целта на оваа работна посета е можноста за понатамошна соработка на општина...
Општина Градско после ја возообнови традицијата за одржување на културната манифестација "Фолклоријада - Градско 2022". Продолжуваме да ги негуваме нашите традиционални вредности. Изразуваме голема благодарност до гостите со учеството на манифестацијата како и на домаќините КУД "Стоби" од Градско. ...
Јазикот е најсилното оружје на еден народ, неговиот генетски код, идентификациски знак, врежан во колективната меморија. Денес е денот кога го славиме во име на нашите предци и нашите наследници. Само јазикот ја пренесува и ја одржува нашата култура...
На сите верници од исламската вероисповед им го честитам најголемиот празник Рамазан Бајрам! Само единствени и сплотени можеме да постигнеме душевен мир, семејна среќа и општествен напредок. Силата на волјата, на подададената рака, на саможртвата и милоста не води кон меѓусебна верба...
Одржана промоцијата на новоиздаденото издание "Македонци - милениумски сведоштва за идентитетското име" (документи и анализи) на д-р Бранислав Светозаревиќ Покорни. Настанот се одржи во Домот на културата "Крсте Петков Мисирков" во Градско на 29.04.2022 год. (петок) во 18 часот....
Градоначалникот на општина Градско оствари средба со Организацијата на жените "Женско Лоби"- Демир Капија кои го реализираа проектот "Активни рурални жени, силни заедници" каде беа вклучени и жени од населените места Ногаевци, Виничани и Водоврати. Учесничките доставија листа со барања...
Заврши асфалтирањето на улица бр.4 во село Виничани. Се изгради нова локална сообраќајница во должина од 196,60 метри. Средствата обезбедени за имплементација се издвоени од Буџетот на општината во висина од 1.224.604,00 денари. Со изградбата на оваа улица, жителите ќе добијат...
Општина Градско ги известува сите земјоделци кои делуваат на територија на општината, дека организира посета на 89-от Меѓународен саем за земјоделство, во Нови Сад, Република Србија на 21 и 22 мај 2022 година. На саемот ќе учествуваат меѓународни производители...

СЛЕДЕТЕ НЕ

1,347FansLike

ИНФОРМАЦИИ